• 256 Bit SSL ile Güvenli Ödeme
  • 150₺ ve Üzeri Ücretsiz Kargo
  • Havale ile Ödeme Seçeneği
  • Aynı Gün Kargo

Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

Oyuncaklar çocukların gelişimine verdikleri destek açısından farklı gruplara ayrılır. Fiziksel becerileri geliştiren ve kas gelişimine yardımcı olan oyuncaklar arasında kutulu çeşitler, bisikletler, yapbozlar, küpler, kürekler ve el arabaları gibi seçenekler yer alır. Beş duyuyu açan oyuncaklara örnek olarak su içinde oynanan oyuncaklardan, plaj oyuncaklarından, sabun köpüğü oyuncaklarından ve oyun hamurlarından söz edebiliriz. Hayal kurmaya ve sosyalleşmeye katkısı olan oyuncaklar için oyuncak bebekleri, bebek giydirme oyuncaklarını, oyuncak araba ve kamyonlarını örnek göstermemiz mümkün. Yaratıcılığa teşvik edenlerde ise boyama gereçleri, boya kalemleri, kağıtlar, makaslar, kil hamurları, tutkallar ve çeşitli el işi araçları yer alır.

Yaşa Göre Doğru Oyuncak Seçimi

Duyguları, gelişimi ve sosyalleşmeyi etkileyen oyuncakların çocuğunuzun yaşına hitap etmesi de oldukça önemli bir detay. Peki, çocuğunuz için Hangi Yaşta Hangi Oyuncak modelini satın almalısınız? Bu konuya daha önce kafayı yormadıysanız sizlere yardımcı olmak isteriz.

0-6 Aylık Bebekler

Bebeklerde ilk 2 ayda işitme, görmeye göre daha baskın oluyor. Bu nedenle hafif sesler çıkaran, yatağına asılan müzikli oyuncaklar, çıngıraklar, sesli müzikli kitaplar daha uygun. Ancak bu oyuncaklarda bebeğin ağzına kaçabilecek ufak parçalarının olmamasına çok dikkat edilmeli, yüksek ses çıkaran oyuncaklardan kaçınılmalı. 2 aydan sonra ise görme duyusu da geliştiğinden parlak ve zıt renkleri bir arada bulunduran nesneler ilgilerini çeker. Sallayabileceği objeler, pelüş olmamak kaydıyla yumuşak oyuncaklar, kırılmayan aynalardan kendi yüzünü görmesi gibi aktiviteler ilgisini çekecektir.

7-12 Aylık Bebekler

Altı aydan büyük bebekler daha hareketlidir. Yuvarlanabilir, dönebilir, 7 ay civarı oturabilir, 9 ay civarı emekleyebilir, 1 yaşa doğru ayaklanabilirler. Bu yaş gurubun oyuncakları şöyle sıralanabilir: Oyuncak bebekler, plastik veya tahta tekerleği olan araba, vagonlar, suda oynanan oyuncaklar. Kule yapmak için yumuşak plastik veya tahta küpler; atıp tutmak için plastik toplar, üzerinde yuvarlanacak geniş yataklar, büyük parçalı puzzle.

1 Yaş Üzeri Çocuklar

1 yaş itibarıyla çocukların çoğu yürümeye başlar. Hatta birçoğu tırmanabilir, merdiven çıkmayı deneyimleyebilir. Hikâye anlatılmasından hoşlanır, ilk kelimelerini söylemeye ve bundan dolayı da artık diğer çocuklarla iletişim kurmaya başlar. Bu yaş grubu yürümede, tırmanmada tam dengeyi bulamadıkları için erişkinlerin yardımını da ister, korunup kollanmak hoşlarına gider. Bu yaş grubuna hitap eden eğlenceler için şarkılar, çizimler, daha gerçekçi fotoğraflar, zehirli olmayan boyama kalemleri, pastel boyalar, büyük kağıtlar, yıkanabilir dövmeler, oyuncak telefonlar, tahtadan yapılmış taşıtlar, oyuncak bebek arabaları, içi doldurulmuş bebekler veya plastik hayvanlar, gerçeğe daha yakın plastik veya tahta taşıtlar, kule veya benzeri aktiviteler için küçük karton kutular, tahta küpler, vücut parçalarını gösteren puzzle çeşitleri, kaydırabileceği, kaldırabileceği, yuvarlayabileceği, çevirebileceği oyuncaklar, büyük/küçük toplar gibi örnekleri sıralayabiliriz.

2 Yaş Grubu Çocuklar

Bu yaş gurubu çocuklar artık lisana daha hâkim olmaya başlarlar. Tehlike farkındalığı başlar ama maalesef tehlikeli yüksekten atlayışlar, zıplamalar, tırmanmalar, kollarıyla asılı kalmalar sevdikleri ve deneyimlemek istedikleri fiziksel aktivitelerdendir. Parmak ve el kontrolleri başlar onun için küçük obje yaratmaktan hoşlanırlar. 4-12 parçalı puzzle, renk, koku ve şekil büyüklüğüne göre dizilebilecek objeler, parçalanıp bir araya getirilebilen oyuncaklar, masal kahramanlarının figürleri, büyük toka, çıtçıt, kopça gibi nesnelerle erişkin eşliğinde deneyimler kazanabilir. Duvar-kule benzeri yapılar yapabilmek için küpler, kutular, bir şeyleri taşımak için ittirilen arabalar, el arabaları, çocuk boyutuna uygun mobilyalar (mutfak, sandalye, oyuncak yemek takımları),çıkarılıp giydirilen elbiseler, güvenli olmak koşuluyla aksesuarları olan bebekler, kum ve suda oynamak için oyuncaklar. Boyama kalemleri, parmak boyalar, boyama kitapları, çocukların kullanabileceği makaslar, kara tahtalar, ritm enstrümanları, renkli ev aletleri, içine girip oynayabileceği çadırlar, detaylı resimli kitaplar, CD ve DVD oynatıcılar, ses kaydı yapan aletler, büyük kas gruplarını kullanabileceği oyun grupları, tüneller, vurabileceği kum torbaları, altına yumuşak zeminler yerleştirilen, tırmanabileceği ve binebileceği aletler. 3 tekerlekli bisiklete 3 yaşına kadar binemezler. 12-20 parçalı yapbozlar, lego gibi birleştirilerek yapılan maketler, sökülüp takılan, taşımaya yardım eden araçlar, inşa etmeye yarayan küpler, müzik enstrümanları (perküsyon aletleri, ksilofon, marakas gibi aletler) daha büyük kara tahtalar ve daha fazla boya içeren setler. Trambolin yine bu yaş gurubunun sevdiği ama ebeveyn eşliğinde yapılması gereken bir aktivitedir. Bu yaş gurubu biraz bilgisayar kullanmaya başlayabilir.

3-6 Yaş Grubu Çocuklar

Yuva ve anaokulu çocukları, daha küçüklerine göre dikkatleri daha fazla olduğundan tipik olarak artık daha fazla konuşmaya ve daha fazla soru sormaya başlar. Fiziksel yeteneklerini deneyimlemek, diğer çocuklarla oynamak isterler ama kaybetmeye tahammül edemezler. Oyuncakları dönüşümlü paylaşma artık bu dönemde başlar. Bu yaş grubu artık bir şeyler toplamaya ve biriktirmeye başlar. Bazı koleksiyon oyuncakları ve objeleri biriktirmek ve onlara sahip olmak çocuklara kendilerini özel hissettirir. Yuva ve anaokulu çocuklarının daha küçüklere göre dikkatleri daha fazla olduğundan tipik olarak artık daha fazla konuşmaya ve daha fazla soru sormaya başlarlar. Fiziksel yeteneklerini deneyimlemek, diğer çocuklarla oynamak isterler ama kaybetmeye tahammül edemezler. Oyuncakları dönüşümlü paylaşma artık bu dönemde başlar. Bu yaş grubu artık bir şeyler toplamaya ve biriktirmeye başlar. Bazı koleksiyon oyuncakları ve objeleri biriktirmek ve onlara sahip olmak çocuklara kendilerini özel hissettirir.

Oyuncak Güvenliğine Dikkat!

Oyuncak seçiminde güvenlik de çok önemli. Dr. Cüneydi?nin önerisi ise; "3 yaş altı grubun küçük parçalı oyuncaklarla oynaması sakıncalı. Su içinde oynanan ve trambolin benzeri aktivitelerde de ebeveynlerin eşlik etmesi şart. Çocukların sadece kapalı alanda değil, açık havada da oynayarak, koşarak, zıplayarak aktivite yapması ancak yine bir yetişkinin eşlik etmesi gerekir" şeklinde.

Yükleniyor...

Süper Fırsat